HERON din Alexandria

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

HERON din Alexandria

Mesaj Scris de Johnny la data de Lun Noi 23, 2009 11:55 am

Heron din Alexandria (c. 10 - 70 d.Hr.) a fost un matematician, enciclopedist şi inginer grec ce a trăit în Alexandria, Egipt, Imperiul Roman.
Bibliografie: Despre viaţa acestui om nu se cunosc detalii, în ciuda faptului că numele sau este legat de istoria învățământului, fiind primul care a deschis pentru prima oară în lume o scoală-politehnică, la Alexandria, Egipt, unde a activat toata viata, ca profesor și conducător.
Contribuții: A adus contribuții în geometrie, astronomie, fizică, tehnică, matematică. A stabilit formula pentru aria rombului (ca semiprodusul diagonalelor); a determinat volumele corpurilor; a tratat problema duplicării cubului; a redat metoda de determinare aproximativă a rădăcinii cubice, a definit termeni tehnici din geometrie.
Invenții:
Diopterul - instrument optic pentru măsurări geodezice si astronomice
Distribuitorul de apă
Usi automate
Masini si turbine pe baza de abur (Este descoperitorul puterii aburului.) (Peri automatoponytikon)
Lucrări:
Geometria (în matematică);
Stereometria (în matematică);
Katametrisis (în matematică);
Peri ton geometrias ke streometrias onomaton (în matematică);
Comentarii la Elementele lui Euclid (sec 3 î.e.n.) (în matematică);
Peri automatoponytikon (despre puterea aburului);
Geoponika (studii despre Pământ și a imaginat o metodă pentru determinarea diferenței de longitudine dintre două puncte);
Mihanika (definiția lucrului mecanic, regula paralelogramului de adunare a forțelor, mișcarea pe plan înclinat);
Katoptrika (principiile opticii);

sursa: ro.wikipedia.org

Johnny
Admin

Numarul mesajelor : 185
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 33
Localizare : VN

Vezi profilul utilizatorului http://www.metafizica.info

Sus In jos

Re: HERON din Alexandria

Mesaj Scris de Johnny la data de Lun Noi 23, 2009 12:13 pm

Ieri am vazut documentarul despre acest personaj antic HERON la un post de televiziune de profil.
Acest geniu a inventat eolipia adica a fost la un pas de a inventa "masinaria" pe abur cu aproximativ 2000 de ani inainte de a fi inventata. Imaginati-va unde ar fi putut fi omenirea zilelor noastre daca acest geniu antic facea pasul acesta imens cu atat de mult timp in urma. Din pacate nu a vazut in eolipie mai mult decat un hobby si nu a vazut inventia sa ca pe un pas spre o masinarie utila.
Heron a inventat un teatru mecanizat fara actori - oameni. Acest teatru ingloba o multitudine de mecanisme, scripeti, clepsidre si multe altele care erau programate in asa fel incat sa se poate desfasura un adevarat spectacol de teatru fara intreruperi si foarte incitant chiar si pt prezent.

Johnny
Admin

Numarul mesajelor : 185
Varsta : 33
Localizare : VN

Vezi profilul utilizatorului http://www.metafizica.info

Sus In jos

Mesaj Scris de marcu la data de Lun Noi 23, 2009 5:02 pm

cred ca si Iisus avea sansa sa mearga cu un auutoturism daca aparea at motorul cu abur, chiar daca poate nu aratau ca masinile clasice

marcu

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 08/11/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de george la data de Mar Noi 24, 2009 10:44 am

intr-adevar se schimba cursul istoriei daca acest geniu timpuriu nu se rezuma doar la o placere sau la ce s-a gandit el cand a inventat acel obiect
probabil in zilele noastre erau deja masini zburatoare cum vezi prin filmele S.F.
si mai cred ca nici atat nu mai exista vegetatie daca tehnologia aparea asa de devreme, at s-ar fi extins si mai mult cu orasele, fabricile si multe altele
poate ca e mai bine asa

george
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Tsunami la data de Mar Noi 24, 2009 1:50 pm

asta-i ala cu lucru' mecanic Smile) nici acuma nu stiu ce e dar nu ma intereseaza (poate o sa caut in viitor) MARE OM ! interesant topic !ura si vrajba ! razboi si saracie !

Tsunami

Numarul mesajelor : 194
Varsta : 27
Localizare : Tot aici !

Vezi profilul utilizatorului http://agresivu.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 6:03 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus