Iluziile optice nu pot sfida vidul din univers

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Iluziile optice nu pot sfida vidul din univers

Mesaj Scris de Tsunami la data de Dum Iul 05, 2009 9:33 am

Se spune ca si in sistemul nostru solar dupa Pluto mai este o planeta care nu este vizibila - tot din cauza vibratiilor foarte inalte.

Asta e o mare vrajala care nu tine de logica ci de interpretarea gresita daca experimentul cu elasticul merge aici pe Terra da merge din cauza ca aici se poate realiza pentru ca depinde de anumiti factori si deeee ? interventia omuli ca singur stiti nu se poate !DAR cand vine vorba de o planeta care nu are proprietatiile unui banal elastic sau suflet sa zicem gen Terra,gaia(sf-uri) ! Smile) cum este posibila treaba si daca ar fi sa vibreze pai atunci cine ar putea locui pe ia adica e vorba de nibiru planeta x sau cum io zice sau sa nu fie locuibila dar prin vibratia ei ar face praf tot universul sau cel putin cateva galaxi si totusi escrocherismul adica ezoterismul e ... nu ma pot exprima desi am facut-o dar pot zice ca cele mai credibile sunt mantrele si efectele asupra chakre-lor ! si nu uitati continem apa 70-72 la suta deci ... apa are memorie incredibil dar adevarat poate ati vazut documentarul cu apa ... !

Tsunami

Numarul mesajelor : 194
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 27
Localizare : Tot aici !

Vezi profilul utilizatorului http://agresivu.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Iluziile optice nu pot sfida vidul din univers

Mesaj Scris de pitiulian la data de Vin Apr 30, 2010 10:29 pm

Asta ii cea mai mare bazaconie care o aud Laughing
Sa o luam logic,experimentul de la philadelphia,un real succes conform lui einstein,tesla si martorilor,se spun ca daca un camp magnetic prinde viteza(ii doar o teorie,dar ii singurul raspuns)si fluxul este perfect egal si acopera un obiect x cu o dimensiune y ,obiectul devine invizibil.
Dar el este acolo nu fuge nicaieri,il poti atinge dar nu-l vezi,tu ca om,dar alte animale cu un simt mai dezvoltat poate sa-l vada,sa-l simta.
Un exemplu destul de simplu este daca luam spitele de la bicicleta si le invartim foarte tare,nu le mai vedem si exemple sunt cat cuprinde.Numai ca in cazul de mai sus corpul de baza nu se invarte ci campurile magnetice il fac sa dispara.
Pe scurt o planeta poate sa fie invizibila,dar nu din cauza unei vibratii x ci pur si simplu campul magnetic este intro zona puternic magnetizata ce face ca campul magnetic ce se afla pe planeta la o viteza foarte mare o face invizibila.(uitativa la scutul pamantului,cel magnetic si incercatil sa-l vedeti in miscare)
Totusi se pune intrebarea,cum intram sa vedem ce e acolo?
Pentru ca gravitatia o ia razna,poate sa atraga un obiect sau poate sa-l respinga,etc.
Oricum treaba cu planeta ascunsa vine dupa ce probabil sa pierdut o sonda in zona respectiva.
Inca o precizare,conform multor studii chiar si pe pamantul nostru cand se formeaza un lant de cutremure pe tot globul,care izbucnesc in acelasi timp,planeta vibreaza si poate devia de la traiectorie cu cateva grade,dar dupa aia revine in timp.
Chestia cu elasticul nu tine.Dar sa facem un experiment simplu:
Luam 2 magnetii si ii pui N cu N,unu e fix,iar celalat il miscam apasandul cat mai repede cu o forta(apesam ii dam drumu si tot asa),dupa ce sa terminat de apasat daca punem un subler vom observa ca magnetul se afla la aceasi distanta.
Ca experimentul sa fie valabil si sa se poata masura,trebuie ca cei doi magnetii sa ii introducem intr-un tub.
Sper ca vam lamurit,totul este simplu daca esti atent la detalii.
Asta a fost parerea mea.

Ultima editare efectuata de catre pitiulian in Sam Aug 14, 2010 10:14 pm, editata de 2 ori

pitiulian

Numarul mesajelor : 107
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 31
Localizare : Space

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de pitiulian la data de Vin Apr 30, 2010 10:42 pm

Am uitat sa precizez ca elasticul isi pierde din propietati cu timpul,pe cand magnetul natural,nu,el refacanduse.
Daca am sustine faza cu elasticul ar insemna ca pe viitor soarele o sa absoarba luna,intrun timp foarte scurt.Poate ca luna se distanteaza,dar asta se datoreaza campului magnetic inactiv,adica exista dar nu cred ca se mai reface.

pitiulian

Sus In jos

Mesaj Scris de pitiulian la data de Vin Apr 30, 2010 10:44 pm

Si iluzia poate sfida vidul,pentru ca in vid nu exista frecare,deci efectele is mai frumoase chiar decat pe pamant.

pitiulian

Sus In jos

Mesaj Scris de Johnny la data de Sam Mai 01, 2010 7:45 am

experimentul cu elasticul a fost unul de moment, adica sa observi ca la o simpla miscare, nu mai poti observa firul, asta imi venise in cap at; normal ca o sa revina in repaus

Johnny
Admin

Numarul mesajelor : 185
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 33
Localizare : VN

Vezi profilul utilizatorului http://www.metafizica.info

Sus In jos

Mesaj Scris de laurentiu la data de Sam Mai 01, 2010 7:49 pm

prieteni, v-am citit parerile si punctele de vedere
referitor la subiect eu am o parere mult mai simpla
dincolo de experimente cu magneti, cu elastice Very Happy , dincolo de experimente prin care corpuri dispar vizibilitatii noastre ramane o concluzie certa:
- tehnologia actuala nu poate face fata-inca- frumusetilor, misterelor si enigmelor universului in care traim
stiinta actuala inca se mai chinuie sa dezlege enigme ale planetei noastre, daramite ale altor planete
in viitor ...poate vor fi mai multe raspunsuri
sa aveti lumina

laurentiu

Numarul mesajelor : 129
Data de inscriere : 09/08/2009
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj Scris de andrei81 la data de Dum Mai 02, 2010 10:26 am

cel mai intelept raspuns cheers felicitarile mele

andrei81